Eğitimde teknolojinin yeri nedir? Teknolojinin eğitime nasıl bir etkisi vardır?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

27 Şub 2018 11:40

Eğitimde teknolojinin yeri nedir? Teknolojinin eğitime nasıl bir etkisi vardır? Eğitim ve teknoloji arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

Teknoloji eğitim içerisinde önemli bir yere sahiptir. Çünkü yapacağınız çalışmalarda teknolojiden yararlanarak farklı materyallerle, farklı projeler ve örneklerle, programlarla çocukların konuyu daha iyi anlamalarını sağlayabilirsiniz. Bir konuda çocukların oraları görmesi daha iyi olur diye düşünebilirsiniz ama oraya gitme imkânınız olmaz, teknoloji sayesinde oranın fotoğraflarıyla, videolarıyla çocukların oraları görmeleri sağlayabilirsiniz. Hazırlanan projelerle çocukların kavramları daha iyi öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Kontrol altında tutarak çocukların pc ve diğer teknolojik aletlerle zaman geçirmesini sağlayarak onların zihinsel gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Teknoloji 7’den 70’e herkesle uzaklı yakınlı bir ilişkisi vardır. Teknolojinin kişilerin gelişimleri konusunda etkisinin yanı sıra, eğitim için kullanıldığında da faydalı olabileceğini düşünmeliyiz. Eğitim bir ülkenin yapı taşıdır. Sosyal, siyasi ve ekonomik anlamda gelişimini sağlar. Eğitim olmayan bir ülke var olamaz. Bunun için eğitim sistemi hakkında eksikliklerin giderilmesi, devlet politikasında en öncelikli konudur. Eğitim, yazmak okumadan önce görsel ve fiziksel deneyimlerden oluşur. Okul öncesi çocuklarımıza resim yaptırmak, müzikle uğraştırmak, oyun oynamak, sosyal deneyimler yaşatmak eğitimin temelini oluşturuyor. Çocuğunuzun tüm bu aktiviteleri tek bir tablet bilgisayarla yapabilmesi teknolojinin ne kadar yardımcı olduğunu göstermiyor mu?

Hayatımızda teknolojik donanım ve bilgisayarın çok önemli bir yeri vardır. Birçok işimizi hallediyor, öğreniyor, organize ediyor, paylaşıyor ve haberdar oluyoruz. Aktif kullanıcılar olan bizlerin çocuklarını da bu ortamdan arındırmamız imkânsız. Bu ortamdaki çocuklar için bu aletleri kullanmak yemek yemek gibi basit bir beceridir. Doğrusu küçük kas becerisi açısından tablet bilgisayardaki veya telefondaki sayfa çevirme hareketi de makas kullanmaktan daha kolay, üstün yetenek gerektirmeyen bir beceri. Mükemmel bir alıcı olarak çevresini izleyen çocuklar için bilgisayarı kullanmayı öğrenmesi, renkli ve eğlenceli olduğu için de akılda tutulması, görsel olarak hatırlaması gayet kolay. Hem ailede hem okulda teknolojinin nasıl, ne kadar ve ne için kullanıldığı çok önemli. Teknoloji eğitimi zenginleştiren, içerik ve uygulamalarla kişisel gelişimi destekleyen bir araç olarak kullanılmalıdır. Çocukların küçük yaşta fiziksel, sosyal, duygusal, bilişsel, öz bakım becerilerinin gelişimini engellemeyecek şekilde kontrollü ve sınırı belirlenmiş, eğlence kadar eğitsel amaçları olan teknoloji kullanımı olumlu sonuçlar verebilir.

Öğretim programında teknolojinin kullanımı için öğretmenlerin yetkin ve donanımlı olması ilk sırada önem taşımaktadır. Bilgi kirliliği ve bilinçsiz kullanım olmaması için teknolojik donanımın öğretim ortamında neden kullanıldığı çocuklara ve gençlere iyi anlatılmalıdır. Aile, çocuk ve okulun teknoloji ile ilgili algısının ortak olması çok önemlidir. Eğitimde bilgisayar teknolojileri kullanımının eğitim düzeyi ile doğru orantılı olduğu görülmektedir. Popüler kültür malzemesi, eğitimin satışı için bir ticari araç olarak sunulmadan, öğretim programında teknolojik donanımın olması çok önemli bir çeşitlilik sağlayacaktır. En önemlisi genelde yaptığımız gibi öncelikleri unutmadan teknoloji desteği sağlamaktır. Özetle iyi ya da kötü değil, tadında teknoloji…