Eğitim fakültelerindeki drama derslerinin katkıları nelerdir? Drama dersleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

27 Şub 2018 13:45

Eğitim fakültelerindeki drama derslerinin katkıları nelerdir? Drama dersleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Drama dersi kişinin sosyal ve kişisel gelişimi için çok önemlidir. Kişinin topluluk önündeki temsil yeteneğini geliştirir. Kişiler arası iletişimini kuvvetlendirir.

Öğretmenlik mesleği tiyatral yönü yüksek olan bireylerin yapacağı bir meslektir. Öğretmen sınıf içinde dikkati toplayabilmek, öğrencileri sıkmamak için ve konunun daha anlaşılır olabilmesi için dramadan faydalanabilir. Bu perspektiften bakılınca drama dersleri eğitim fakültesinde önemlidir.

Öğrencilerde empati düşüncesini geliştirir. Yaparak yaşayarak öğrenir. Hangi durumlarda nasıl davranması gerektiğini bilir. Öğrencilere tecrübe kazandırır. Bir olay bir sorun karşında nasıl davranması gerektiğini bilir.
Öncelikle özellikle Türkçe öğretmenleri için çok iyi bir deneyim olur. Çünkü gideceği okulda öğrencilere küçük piyesler ve çeşitli törenlerde çeşitli gösteriler yaptıracaktır. Bunun yanında öğretmen adayına kişisel gelişim, empati, rol oynama gibi birçok çeşitli alanda kendini geliştirme imkanı sunar.

Öğretmenlik mesleği bilgiyi karşı tarafa en etkili yoldan ve kalıcı bir şekilde aktarma işlevidir. Kalıcılığı arttırmak için de düz anlatım yönteminden sıyrılıp yaparak yaşayarak öğrenmenin uygulanması gerekir. Öğretmeninde bazı konuları drama yöntemiyle anlatması gerekir. Sesini, mimiklerini, beden dilini etkili bir şekilde kullanmayı bilmesi gerekir drama dersleri de bu bağlamda eğitim fakültelerinin olmazsa olmazı. Türkçe öğretmenlerinin bu derse ayrı bir ilgisi olmalı malum belirli gün ve haftalardaki etkinlikler bizi bekler.