Türkiyenin Toplumsal Yapısı çıkabilecek sorular ve cevapları

sınavci
İletişim:

11 Ara 2017 14:54

TÜRKİYENİN TOPLUMSAL YAPISI SORULAR VE CEVAPLAR
1- Lenski’nin evrimci sentez kuramı hangi iki kuramın sentezidir?
ÇATIŞMA – FONKSİYONALİST
2- Evrimcil sentez kuramında yeralan kuramlar hangisinde beraber verilmiştir?
ÇATIŞMA – FONKSİYONALİST
3- Biyolojik ve toplumsal sistemler arasındaki farklılık ve benzerlikleri ele alan kuramcı hangisi?
H.SPANCER
4- Sosyal alışveriş kuramında temel öneme sahip kavram biri
KARŞILIKLILIK
5- Hangisi Homans’ın toplumsal yapıyı açıklarken önermelerinden yararlandığı kuram
SKİNNER
6- İnsanları etkileyen gerçek ilişkiler bütününe ne denir
TOPLUM
7- Kişinin toplumsal yapı içinde bulunduğu konuma ne ad verilir?
TOPLUMSAL STATÜ
8- Resmi örgütler, şirketler ve siyasi partiler hangisine biber örnektir?
GRUP
9- Toplumda belli bir statüyü işgal eden kişiden beklenen davranışa ne ad verilir?
ROL
10- Toplumsal yapıyı açıklayan kuramlardan birisi
ÇATIŞMA KURAMI
11- Her toplumda görülen evrensel özelliklerden biridir
HER TOPLUM BİR İÇ DÜZENE SAHİPTİR
12- Çeşitli toplumların yapısını, toplumsal olayları toplumsal gelişmeleri toplumsal ilişkileri ortaya koymaya ve bu konularda yasalara ulaşmaya çalışan toplumsal yapı kavramı ilk kez hangisi tarafından kullanılmıştır?
HERBERT SPENCER
13- Erasmus Plus Programı ile Türkiye'den Avusturya'ya öğrenim görmeye giden bir öğrenci, bir süre sonra tanıdık ve konforlu olmayan kültürel durum söz konusu olduğundan kendini mutsuz hissetmeye başlar. Aşırı derecede ev özlemi çeker, bulunduğu ülkenin dilini konuşmak ve oradaki insanlarla arkadaşlık etmek istemez. Yukarıdaki öğrencinin içinde bulunduğu kültürel süreç aşağıdakilerden hangisidir?
KÜLTÜR ŞOKU
14- Evlilik birliği, ortak hayatın sürdürülmesi eşlerden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmışsa, şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açılır. Bu ifadeden yola çıkarak, aşağıdaki durumlardan hangisinden hareketle boşanma davası açılamaz?
ÇOCUK OLMAMASI
15- Eğitimde istikrarsızlık sorununa yol açan Türk milli eğitim sisteminin en önemli sorunu aşağıdakilerden hangisidir?
DEĞİŞEN HÜKÜMETLERE BAĞLI OLARAK EĞİTİM POLİTİKALARININ BELİRLENMESİ
16- Aşağıdakilerden hangisi toplumsal yapıyı açıklayan kuramlardan biridir?
ÇATIŞMA KURAMI
17- Aşağıdakilerden hangisi Emre Kongar’ın Osmanlı-Türk kültür gelişim çizgisinde saptadığı dört temel ögeden biri değildir?
İMPARATORLUK YAPISINA SAHİP OLMASI
18- son zamanlarda temel bir toplumsal hak ve bir kamu hizmeti olan eğitimin özel ve paralı hale getirilmesi daha fazla gündeme gelmektedir. bu sebeple kamu hizmeti niteliğinin zayıflaması ya da kamu hizmeti olmaktan çıkarılması söz konusu olmaktadır.yukarıda gerçekleşen durumun en temel nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
KÜRESELLEŞME
19- Aşağıdakilerden hangisi kültürün ögeleri arasında amaçlarımızı ve davranışlarımızı belirlemede bize neyin doğru, neyin yanlış olduğunu gösteren genel ve soyut kavramlardan oluşan standartlardır?
DEĞERLER
20- Bireylerin ya da grupların eğitim başarısı ve sosyal statülerine ailenin geçmişinin ve eğitimin katkısını ifade eden kavram aşağıdakilerden hangisidir?
KÜLTÜREL SERMAYE
21- Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de toplulukçu değerler daha baskındır. Ancak, Türkiye'de toplulukçu değerler yerine bireycilik eğilimi fazla olsaydı, aşağıdakilerden hangisi gözlemlenebilirdi?
TOPLUMDA FARKLI ALANLARDA UYGULANAN ADAM KAYIRMA VAKALARI AZALIRDI
22- Türklerin tarih boyunca kullandıkları alfabeler aşağıdakilerden hangisinde sırasıyla verilmiştir?
GÖKTÜRK ALFABESİ, UYGUR ALFABESİ, ARAP KÖKENLİ ALFABE, LATİN KÖKENLİ ALFABE
23- Evrimci sentez kuramında yer alan kuramlar aşağıdakilerin hangisinde bereber verilmiştir?
ÇATIŞMA- FONKSİYONALİST
24- Türkiye’de okul öncesi eğitime katılım oranları 2005-2006 öğretim yılında %13 ile OECD ülkeleri arasında en düşük seviyede kalmaktadır. Son yıllarda başta Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinin gayretiyle, okul öncesi eğitim siyasi gündemde üst sıralara yükselmektedir. Eğitim kurumlarının geliştirilmesi amacıyla sivil toplum örgütlerinin etkin rol oynaması ile ilgili aşağıdaki çıkarımlardan hangisi doğrudur.
EĞİTİLEBİLİR NÜFUSUN BİR KISMININ HALA EĞİTİME KATILAMAMASI SEBEBİYLE DEVLET VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İŞ BİRLİĞİ HALİNDE ÇALIŞARAK OKULLAŞMA ORANINI ARTTIRMAYI HEDEFLEMEKTEDİR
25- Aşağıdakilerden hangisi Hofstede’in kültür araştırması sonuçlarına göre kadınsı (dişil) toplumlardaki temel davranış özelliklerinden biri değildir?
BAŞARI VE İLERLEMEYE YÖNELİKTİR
26- Aşağıdakilerden hangisi Murdock’a göre kültürün özelliklerinden biri değildir?
KÜLTÜR YARATABİLME ÖZELLİĞİ İNSANLARIN DIŞINDAKİ BAŞKA CANLILARDA DA GÖRÜLÜR.
27- Aşağıdakilerden hangisi nafaka davası açma koşullarından biri değildir?
BOŞANMA DAVASI AÇMADAN NAFAKA İSTENEMEZ.
28- Aşağıdakilerden hangisi kapitalist sistemlerde devletin temel ideolojik aygıtlarından birinin eğitim olduğunu belirtmektedir?
ALTHUSSER
29- Çeşitli toplumların yapısını, toplumsal olayları, toplumsal gelişmeleri, toplumsal ilişkileri ortaya koymaya ve bu konularda yasalara ulaşmaya çalışan toplumsal yapı kavramı ilk kez aşağıdakilerden hangisi tarafından kullanılmıştır?
HERBERT SPENCER
30- Aşağıdakilerden hangisi Z. Gökalp’in çalışmalarında üzerinde durduğu konulardan biri değildir?
ÇATIŞMA
31- …………………, insanları etkileyen gerçek ilişkiler bütünüdür. . (Açık uçlı soru)
TOPLUM
32- Toplumsal yapıyı açıklayan kuramlardan biridir?
ÇATIŞMA KURAMI
33- Toplumsal etkileşimin ekonomik alışverişe benzediği basit varsayımını paylaşan kuram
SOSYAL ALIŞVERİŞ KURAMI
34- Kültürün antropolojide bugünde çoğunlukla benimsenen ilk tanımını ………………… yapmıştır. (Açık uçlı soru)
TYLOR
35- ………………., kültürü “belli bir düşünceler sistemi ya da bütünü “ olarak görür. . (Açık uçlı soru)
WİSSER
36- hangisi Hofstede'in kültür araştırmasında kadınsı(dişil) kültür grubunda yer alan ülkelerden biri değildir?
JAPONYA
37- Kültürü, “toplumdaki geçmiş davranışların biriktirilerek aktarılan sonuçları” olarak tanımlayan kuramcı
CARR
38- Kültürel yayılma süreciyle gelen maddi ve manevi ögelerle, başka kültürlerden birey ve grupların, belli bir kül-türel etkileşime girmesi ve karşılıklı etkileşim sonucunda her ikisinin de değişmesi hangi kavramla ifade edilir?
KÜRTÜLLEŞME
39- Bir merkezden çıkan ve yayılan kültürün etkisinin her zaman çıkış ve geliş yerindeki yükseklik ve derecesini koruyamayıp bozulması kültür süreçleri ile ilgili aşağıdaki kavramlardan hangisine karşılık gelmektedir?
KÜLTÜR YOZLAŞMASI
40- ………………..‟a göre ailenin bütün toplumlarda evrensel olarak nitelendirilebilecek dört temel fonksiyonu vardır: . (Açık uçlı soru)
G.PETER MURDOCK
41- ……………….köyden kente göçü kadınların bakış açısından araştırır. . (Açık uçlı soru)
TAHİRE ERMAN
42- Türkiye tarımında küçük ve orta büyüklükteki topraklar üzerinde aile emeğini kullanarak üretim yapan birimlere ……….. denir. . (Açık uçlı soru)
KÜÇÜK META ÜRETİCİSİ HANE
43- Peter Murdock’a göre ailenin temel fonksiyonlarından değildir?
EĞİTİM FONKSİYONU
44- aileye eleştirel yaklaşan kuramcılardan biri değildir?
SMİTH
45- Aile içerisinde çocuk anne-baba tarafından gerilimlerini azaltmak için kullanılır diyen düşünür aşağıdakiler-den hangisidir?
E. VOGEL VE N. BELL
46- Talcott Parsons’a göre aşağıdakilerden hangisi ailenin temel fonksiyonlarından biridir?
ÇOCUKLARIN BİRİNCİL SOSYALİZASYONU
47- …………………….., bireylerin ya da grupların eğitim başarısı ve sosyal statülerine ailenin geçmişinin (background) ve eğitimin katkısını ifade eder. . (Açık uçlı soru)
KÜLTÜREL SERMAYE
48- …………………. 17 Mayıs 1940 tarihli Kanun‟la kurulmuş ve 1954 yılında kapatılmıştır. . (Açık uçlı soru)
KÖY ENSTİTÜLERİ
49- Bir öğretim düzeyindeki okullara kayıtlı olan öğrenci sayısının bu düzeydeki okul çağında olan toplan nüfusa bölün-mesiyle elde edilen oran …………………. oranıdır. . (Açık uçlı soru)
OKULLAŞMA
50- Kültürel sermaye kavramını eğitim sosyolojisi literatürüne kazandıran sosyolog?
BOURDİEU
51- okullardan hangisi Osmanlı Devleti döneminde faal değildir?
DARÜLFÜNUN
52- Bireylerin ya da grupların eğitim başarısı ve sosyal statülerine ailenin geçmişinin (background) ve eğitimin katkısını ifade eden kavram hangisidir?
KÜLTÜREL SERMAYE
53- Okul öncesi eğitime katılım oranları açısından bir değerlendirme yapıldığında aşağıdakilerden hangisinde bu oran diğerlerinden yüksektir?
BELÇİKA
54- işlevselci yaklaşımın eğitime ilişkin temel görüşlerinden biridir?
BİREYSEL YETENEK VE ÇABA, TOPLUMSAL KÖKENDEN DAHA ÖNEMLİDİR.
55- Türkiye’de mektep-medrese şeklindeki ikili yapıya son veren kanun aşağıdakilerden hangisidir?
TEVHİD-İ TEDRİSAT KANUNU
56- Amaçları ve davranışları belirlemede bireylere neyin doğru neyin yanlış olduğunu gösteren ve soyut kavramlardan oluşan standartlara ………… denir? (AÇIK UÇLU SORU)
DEĞERLER
57- hangisi Hofstede’nin araştırmasında yer aldığı biçimiyle bir erkeksi (eril) davranış özelliğidir? OTORİTER
58- Bireylerin ya da grupların eğitim başarısı ve sosyal statülerine ailenin geçmişinin ve eğitimin katkısını ifade eden kavram aşağıdakilerden hangisidir? KÜLTÜREL SERMAYE
59- hangisi küreselleşmenin eğitime olan etkilerindendir?
ÜNİVERSİTELERİN GİDEREK “EKONOMİK MEKANLAR” HALİNE GELME RİSKİNİ YARATMASI
60- Osmanlının kültürel niteliklerinden biri de, seçkinlerle halk arasında görülen ünlü kültür ikiliğidir. Aşağıdakilerden hangisi bu ikiliğe verilebilecek bir örnektir? OSMANLIDA BİR YANDA HALK MÜZİĞİNİN DİĞER YANDA İSE SARAY MÜZİĞİNİN OLMASI
61- hangisi eğitimde işlevselci kuramın ilkelerini savunan düşünürlerden birisidir? DURKHEİM 62- Biyolojik ve toplumsal sistemler arasındaki farklılık ve benzerlikleri ele alan kuramcı aşağıdakilerden hangisidir? H.SPENCER 63- Homans’ın toplumsal yapıyı açıklarken önermelerinden yararlandığı kuramcıdır? SKENNER
64- Türkiye’de okul öncesi eğitime katılım oranları 2005-2006 öğretim yılında %13 ile OECD ülkeleri arasında en düşük seviyede kalmaktadır. Son yıllarda başta Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinin gayretiyle, okul öncesi eğitim siyasi gündemde üst sıralara yükselmektedir. Eğitim kurumlarının geliştirilmesi amacıyla sivil toplum örgütlerinin etkin rol oynaması ile ilgili aşağıdaki çıkarımlardan hangisi doğrudur. EĞİTİLEBİLİR NÜFUSUN BİR KISMININ HALA EĞİTİME KATILAMAMASI SEBEBİYLE DEVLET VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İŞ BİRLİĞİ HALİNDE ÇALIŞARAK OKULLAŞMA ORANINI ARTTIRMAYI HEDEFLEMEKTEDİR.
65- eği mde ça şmacı kuramın ilkelerini savunan düşünürlerden birisidir? MARX
66- kavramlardan hangisi sosyal alışveriş kuramında temel öneme sahip kavramlardan biridir? KARŞILIKLILIK
67- hangisi Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla birlikte kurulan okul yapısının temel ilkelerinden biridir? PARASIZ EĞİTİM
68- Osmanlı eğitim sistemi içinde Enderun Okulları aşağıdaki padişahlardan hangisi döneminde kurulmuştur? FATİH SULTAN MEHMET
69- Evlilik birliği içerisinde kadına yeni haklar sağlayan, eşit haklar ve sorumluluklar getiren 'yeni' Türk Medeni Yasası kaç yılında yürürlüğe girmiştir? 2002 YILI
70- hangisi yapısal fonksiyonalizmin temsilcileri arasında yer almaz? P .BLAU
71- Hangisi Hofstede’nin yaptığı araştırmalardaki bulgulardan biridir? Soru 3
72- Diller arasındaki gerçek ayrımın seslerde ve göstergelerde değil dünya görüşleri arasındaki ayrım olduğunu belirten kuramcı aşağıdakilerden hangisidir? HUMBOLT
73- Türkiye’de 1942 yılında “Bazı Ankara Köyleri Üzerine Araştırma” adlı Sosyoloji alanında yayımlanmış ilk monografi aşağıdakilerden hangisine aittir? NİYAZİ BERKAS
74- Toplumsal yapıyı açıklayan kuramlardan olan -sosyal alışveriş- kuramına getirilen temel eleştiri KURAMIN İNSAN DAVRANIŞLARININ KARMAŞIKLIĞI İLE İLGİLENMEMESİ VE TOPLUMSAL GRUPLARIN ORTAYA ÇIKIŞ BİÇİMLERİYLE UYGUN BİÇİMDE İLGİLENMEDEKİ BAŞARISIZLIĞI
75- Kültürü tarih içerisinde yaratılan bir anlam ve önem sistemi olarak tanımlayan kuramcı aşağıdakilerden hangisidir? PEREH